Гранітненський професійний ліцей | викладач: Любченко Людмила Василівна |
с. Гранітне УРОК № 28 |
Гранітненський
професійний ліцей
У р о к
у к р а ї н с ь к о ї
м о в и
спеціальність:
„електрогазозварник”
методична
розробка підготовлена
викладачем української
мови та літератури - Любченко
Л.В.
Жовтень 2008 р.
с. Гранітне
УРОК № 28
Тема: Систематизація частин мови, вживаних у відповідній професійній
діяльності (електрогазозварювальник). Практична робота.
Мета: Повторити і узагальнити відомості про самостійні і службові
частини мови; вдосконалювати вміння учнів розрізняти частини
мови і визначити їх граматичні ознаки; виховувати вміння логічно мислити, аналізувати і узагальнювати знання з мови.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань
Метод: бесіда, тренувальні вправи, робота з тестами
Обладнання: підручники, таблиці, малюнки, словники (термінологічний,
тлумачний)
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
„Мовна п’ятихвилинка”
= дати відповіді (усні) на питання тестів: В котрому ряді всі слова
професійні?
***
1. Їхати. Овочі. Щороку. День.
2. Струм. Вольтметр. Індикатор. Напруга.
3. Зірка. Донечка. Ліс. Щастя.
***
1. Тітка. Кухня. Черевики. Шия.
2. Комбайн. Обжинки. Фураж. Урожай.
3. Дідусь. Ліжко. Вухо. Жито.
***
1. Дядько. Сім’я. Косовиця. Гроза.
2. Комп’ютер. Сайт. Клавіатура. Інтернет.
3. Діти. Солома. Вітер. Дощ.
1. Запитання до учнів:
= Який мовознавчий розділ вивчає частини мови?
= Скільки частин мови налічує українська мова?
= Як поділяються частини мови?
= Чим відрізняються службові частини мови від самостійних?
2. Робота з підручникам.
= розглянути наведену таблицю „Система частин мови” і розповісти про спільне і відмінне в частинах мови (таблиця додається).
Додаток №1
3. Робота біля дошки
= записати речення, вказавши якою частиною мови є кожне слово.
Мова - це великий дар природи, розвинутий і вдосконалений за тисячоліття з того часу, як людина стала людиною. У кожного народу своя мова. Це великий скарб, який треба шанувати, берегти і розумно збагачувати. Мова - знаряддя мислення. Поводитися з мовою як-небудь - значить і мислити як-небудь: неточно, приблизно, неправильно.
Мова не є щось застигле, тому й далі триває впорядкування мовних норм, дослідження мовних явищ і формування.
(пропоную учням підкреслене речення взяти у рамочку)
4. Аудіювання
Додаток №2
а) обрати правильні відповіді на питання до тексту за схемою (тест)
б) як би ви озаглавили цей текст?
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
(отже, починаємо подорожувати в словесному морі своєї професії)
1 „Представляємо свою професію”. - усний твір
= історія виникнення професії
= чому так назвали?
= які якості, на вашу думку, бажано мати представникам вашої професії?
= як ви гадаєте, яких же частин мови більше при спілкуванні, пов’язаному з вашою професією?
2. Розгляд малюнків з зображенням електрогазозварника
= хто більше назве частин мови, пов’язаних з цією професією?
= складаємо (записуємо) словник термінів вибраної спеціальності.
(іменники, прикметники, дієслова і т.п.)
= мало числівників, де їх можна знайти?
3. Робота біля дошки.
Вправи на застосування узагальнюючих визначень і правил
=Записати речення, визначити частини мови.
Для роботи треба застосовувати легкий і зручний електродотримач, що забезпечує надійне затиснення і швидку заміну електродів без доторкання до струмоведучих частин, який має просте і надійне з’єднання із зварювальним проводом, козирок, що захищає руку зварювача.
Під час зварювальних робіт обличчя необхідно закривати маскою або щитком з вставленими у них світлофільтрами для захисту очей і обличчя від дії променів електричної дуги, а також бризок розплавленого металу.
Електрогазозварювальна установка і зварюваний предмет повинні бути надійно заземлені.
Не дозволяється відривати захисний щиток від очей, а також знімати маску під час роботи з вольтовою дугою, бо ультрафіолетове проміння дуги шкідливо впливає на зір і шкіру. Треба пам’ятати, що біль в очах виникає не зразу, а через кілька годин. При виникненні болю в очах слід звернутися до лікаря.
4. Індивідуальна робота.
= Знайти в наведених рядках „п’ятий зайвий” (тест)
Вмотивуйте своє рішення.
1. Полірувати, зварювати, застосовувати, знищувати, вирощувати.
2. Ювелір, дуга, карбід, гідроізоляція, редуктор.
3. Електрорушійна, напівавтоматична, гусенична, гумова, корозостійка.
4. П’ятисотка, четверо, мільйон, двійко, вісімсот
= „Знайди мене” - гра. Додаток №3
= Якої частини мови не вистачає у наведених реченнях? Додаток №4
V. Самостійна робота
1. Використовуючи іменники, перелічити фахівців, що мають відношення до вашої професії.
2. Доповнити речення:
„Моє майбутнє пов’язане з професією електрогазозварника тому, що...”
VI. Підведення підсумків уроку
=Питання до учнів:
1. Що нового для себе ви дізналися сьогодні на уроці?
2. Яка частина мови все-таки найголовніша в спілкуванні вашій професії?
3. Дайте відповіді на питання тестів, називаючи кожне слово відповіді як частину мови. Додаток №5
4. Оголошення оцінок.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:
1. Підібрати аргументи для профорієнтаційної бесіди - „Захисти свою професію”
2. Підготувати замітку в газету: „Мої враження від першого уроку виробничого навчання”.
назад на главную страницу | каталог стремящегося человека |